Genel Tekrar Testi - 183
Bir marketin Ocak-Nisan aylarına ait ürün satış adetleri: Süt: 200-180-240-220 Ekmek: 350-300-400-380 Yoğurt: 150-160-200-190 Dört aylık toplam satışlarda Ekmek'in payı yaklaşık yüzde kaçtır?
Bu testteki tüm sorular ve cevapları (25 soru)
1. Bir marketin Ocak-Nisan aylarına ait ürün satış adetleri: Süt: 200-180-240-220 Ekmek: 350-300-400-380 Yoğurt: 150-160-200-190 Dört aylık toplam satışlarda Ekmek'in payı yaklaşık yüzde kaçtır?
- A) %52
- B) %48 ✓
- C) %55
- D) %42
- E) %45
Süt toplamı: 840, Ekmek toplamı: 1430, Yoğurt toplamı: 700. Genel toplam: 2970. Ekmek payı: 1430/2970 ≈ 0,4815 ≈ %48. Cevap C.
2. Bir belediyenin 5 yıllık bütçe harcamaları (milyon TL): 2019: Eğitim 40, Sağlık 30, Altyapı 50, Diğer 20 2020: Eğitim 45, Sağlık 35, Altyapı 55, Diğer 25 2021: Eğitim 50, Sağlık 40, Altyapı 45, Diğer 30 2022: Eğitim 60, Sağlık 45, Altyapı 50, Diğer 25 2023: Eğitim 70, Sağlık 50, Altyapı 60, Diğer 30 Beş yıl boyunca toplam harcamalarda Altyapı ile Sağlık payları arasındaki fark yaklaşık kaç puandır?
- A) 3 puan
- B) 11 puan
- C) 5 puan
- D) 7 puan ✓
- E) 9 puan
Altyapı: 50+55+45+50+60=260. Sağlık: 30+35+40+45+50=200. Toplam: 855. Altyapı payı: 260/855≈%30,4. Sağlık payı: 200/855≈%23,4. Fark ≈ 7 puan. Cevap C.
3. Bir fabrikanın 2022 yılı aylık arıza oranları (%): Ocak 4,2 — Şubat 3,8 — Mart 3,5 — Nisan 4,0 — Mayıs 3,2 — Haziran 2,8 — Temmuz 3,0 — Ağustos 3,5 — Eylül 4,5 — Ekim 5,0 — Kasım 4,8 — Aralık 5,2 Arıza oranının bir önceki aya göre en fazla arttığı ay hangisidir?
- A) Nisan
- B) Kasım
- C) Eylül ✓
- D) Aralık
- E) Ekim
Artışlar: Mart→Nisan: +0,5; Ağustos→Eylül: 4,5-3,5=+1,0; Eylül→Ekim: +0,5; Kasım→Aralık: +0,4. En büyük artış Ağustos'tan Eylül'e: +1,0 puan. Cevap B.
4. Bir ankette 400 kişi üç markayı değerlendirmiştir. X markasını %50 (200 kişi), Y markasını %30 (120 kişi), Z markasını %20 (80 kişi) tercih etmiştir. X tercihçilerinin %60'ı erkek, Y tercihçilerinin %50'si erkek, Z tercihçilerinin %25'i erkektir. Ankete katılan toplam erkek sayısı kaçtır?
- A) 190
- B) 160
- C) 175
- D) 200 ✓
- E) 215
X erkek: 200×0,60=120. Y erkek: 120×0,50=60. Z erkek: 80×0,25=20. Toplam: 120+60+20=200. Cevap D.
5. İki şehir arasında taşınan yolcu sayıları (bin kişi): 2019: Otobüs 510, Tren 280, Uçak 210 2020: Otobüs 320, Tren 190, Uçak 140 2019'dan 2020'ye geçişte hangi ulaşım türünde düşüş yüzdesi en yüksek olmuştur?
- A) Tren ve Uçak eşit
- B) Tren
- C) Otobüs ✓
- D) Uçak
- E) Otobüs ve Uçak eşit
Düşüş oranları: Otobüs: (510-320)/510=190/510≈%37,3. Tren: (280-190)/280=90/280≈%32,1. Uçak: (210-140)/210=70/210≈%33,3. En yüksek düşüş Otobüs'te. Cevap A.
6. Bir sınıfta 30 öğrencinin not dağılımı: 40-50 arası: 4 öğrenci 50-60 arası: 6 öğrenci 60-70 arası: 10 öğrenci 70-80 arası: 7 öğrenci 80-90 arası: 3 öğrenci Aralık orta değerleri (45, 55, 65, 75, 85) kullanıldığında sınıfın aritmetik ortalaması yaklaşık kaçtır?
- A) 65,5
- B) 66,5
- C) 63,5
- D) 62,5
- E) 64,7 ✓
Ağırlıklı toplam: 4×45+6×55+10×65+7×75+3×85 = 180+330+650+525+255 = 1940. Ortalama: 1940/30 ≈ 64,7. Cevap C.
7. Bir şirketin çeyreklik ciroları (milyon TL): 2021: 80-95-110-75 2022: 90-105-120-90 2023: 100-115-130-105 Her yılın en yüksek ve en düşük çeyreği arasındaki farkların toplamı kaç milyon TL'dir?
- A) 85
- B) 80
- C) 95 ✓
- D) 100
- E) 90
2021: En yüksek 110, en düşük 75, fark=35. 2022: En yüksek 120, en düşük 90, fark=30. 2023: En yüksek 130, en düşük 100, fark=30. Toplam: 35+30+30=95. Cevap D.
8. Bir ilde 5 ilçenin nüfus ve okur-yazar oranları: A: 40.000 nüfus, %85 B: 60.000 nüfus, %90 C: 30.000 nüfus, %80 D: 50.000 nüfus, %92 E: 20.000 nüfus, %75 Bu ilin genel okur-yazar oranı yaklaşık kaçtır?
- A) %86,5 ✓
- B) %87,5
- C) %84,5
- D) %88,0
- E) %87,0
Toplam okur-yazar: 34.000+54.000+24.000+46.000+15.000=173.000. Toplam nüfus: 200.000. Oran: 173.000/200.000=0,865=%86,5. Cevap B.
9. Bir şehirde günlük 2.400.000 yolculuk yapılmaktadır. Dağılım: Metro %25, Otobüs %35, Taksi %12, Özel Araç %15, Yürüyüş %13. Metro ve Özel Araç kullananların toplamı Otobüs kullananlardan kaç kişi fazla ya da azdır?
- A) 120.000 fazla ✓
- B) 96.000 fazla
- C) 96.000 az
- D) Eşittir
- E) 120.000 az
Metro: 2.400.000×0,25=600.000. Özel Araç: 2.400.000×0,15=360.000. Toplam: 960.000. Otobüs: 2.400.000×0,35=840.000. Fark: 960.000-840.000=120.000 fazla. Cevap D.
10. Bir fabrikanın aylık üretim ve fire verileri: Ocak: 5000 üretim, 150 fire Şubat: 4800 üretim, 192 fire Mart: 5200 üretim, 156 fire Nisan: 5500 üretim, 165 fire Mayıs: 6000 üretim, 180 fire Haziran: 5800 üretim, 232 fire Fire oranı (fire/üretim) en yüksek olan ay hangisidir?
- A) Ocak
- B) Mart
- C) Şubat
- D) Mayıs
- E) Haziran ✓
Fire oranları: Ocak %3,00, Şubat %4,00, Mart %3,00, Nisan %3,00, Mayıs %3,00, Haziran: 232/5800=%4,00. Şubat ve Haziran eşit. Seçeneklerde yalnızca Haziran var. Cevap E.
11. Bir üniversitede 3 bölümün mezuniyet not ortalamaları: Bölüm A (5 öğrenci): 2,80 — 2,95 — 3,10 — 3,25 — 3,40 Bölüm B (4 öğrenci): 3,00 — 3,20 — 3,35 — 3,50 Bölüm C (6 öğrenci): 2,70 — 2,85 — 3,05 — 3,15 — 3,30 — 3,45 En yüksek bölüm ortalaması hangi bölüme aittir?
- A) Bölüm B ✓
- B) Bölüm A
- C) Bölüm C
- D) A ve B eşit
- E) B ve C eşit
A ortalaması: 15,50/5=3,10. B ortalaması: 13,05/4=3,2625. C ortalaması: 18,50/6≈3,083. En yüksek Bölüm B. Cevap B.
12. Bir şehirde 2018-2022 yılları arasında kayıt edilen trafik kazası sayıları şöyledir: 2018: 240, 2019: 276, 2020: 210, 2021: 294, 2022: 300. Buna göre bu 5 yıllık dönemdeki yıllık ortalama kaza sayısı kaçtır?
- A) 256
- B) 268
- C) 264 ✓
- D) 260
- E) 272
Toplam kaza sayısı: 240 + 276 + 210 + 294 + 300 = 1320. Ortalama = 1320 / 5 = 264.
13. Bir fabrikada Ocak-Haziran aylarında üretilen ürün miktarları (ton): Ocak: 120, Şubat: 135, Mart: 150, Nisan: 165, Mayıs: 180, Haziran: 210. Buna göre Mayıs ayındaki üretim miktarı, Ocak-Haziran döneminin toplam üretiminin yaklaşık yüzde kaçını oluşturmaktadır?
- A) %18,5
- B) %20,5
- C) %20,0
- D) %19,5
- E) %19,0 ✓
Toplam üretim: 120 + 135 + 150 + 165 + 180 + 210 = 960 ton. Mayıs oranı: 180 / 960 = 0,1875 ≈ %18,75. En yakın seçenek %19,0'dır.
14. Aşağıdaki tabloda bir okulun 4 şubesindeki öğrenci sayıları ve bu şubelerin matematik sınav ortalamaları verilmiştir. 9-A: 30 öğrenci, ortalama 72; 9-B: 40 öğrenci, ortalama 68; 9-C: 25 öğrenci, ortalama 80; 9-D: 35 öğrenci, ortalama 64. Tüm 9. sınıf öğrencilerinin genel matematik ortalaması kaçtır?
- A) 71,5
- B) 69,5
- C) 70,5
- D) 71,0
- E) 70,0 ✓
Ağırlıklı ortalama: (30×72 + 40×68 + 25×80 + 35×64) / (30+40+25+35) = (2160 + 2720 + 2000 + 2240) / 130 = 9120 / 130 = 70,15 ≈ 70,0.
15. Bir mağazanın 2022 yılı çeyrek dönem kârları şöyledir: I. çeyrek: 48.000 TL, II. çeyrek: 60.000 TL, III. çeyrek: 75.000 TL, IV. çeyrek: 57.000 TL. Buna göre III. çeyrek kârı, yıllık toplam kârın yaklaşık kaç katıdır?
- A) 0,30
- B) 0,35
- C) 0,33 ✓
- D) 0,31
- E) 0,27
Yıllık toplam kâr: 48.000 + 60.000 + 75.000 + 57.000 = 240.000 TL. III. çeyrek oranı: 75.000 / 240.000 = 0,3125 ≈ 0,31. En yakın seçenek 0,31 değil, 0,33 de değil; ancak 75/240 = 5/16 = 0,3125 olduğundan en yakın seçenek C) 0,31'dir. Yeniden değerlendirirsek: 75000/240000 = 0,3125 → C) 0,31.
16. Bir üniversitede 5 bölümdeki kadın ve erkek öğrenci sayıları incelenmiştir. Toplam öğrenci sayıları: Bölüm A: 200, Bölüm B: 150, Bölüm C: 300, Bölüm D: 250, Bölüm E: 100. Bölüm C'deki öğrencilerin %40'ı, Bölüm D'dekilerin ise %60'ı kadındır. Bu iki bölümdeki toplam kadın öğrenci sayısı kaçtır?
- A) 285
- B) 300
- C) 240
- D) 270 ✓
- E) 255
Bölüm C kadın: 300 × 0,40 = 120. Bölüm D kadın: 250 × 0,60 = 150. Toplam: 120 + 150 = 270.
17. Bir işçinin 6 aylık ücretleri (TL): 8.500, 9.200, 8.800, 9.500, 9.100, 8.900. Bu 6 aya ait medyan ücret ile aritmetik ortalama ücret arasındaki fark kaç TL'dir?
- A) 0
- B) 100
- C) 75
- D) 25 ✓
- E) 50
Sıralama: 8.500, 8.800, 8.900, 9.100, 9.200, 9.500. Medyan: (8.900 + 9.100)/2 = 9.000. Ortalama: (8.500+9.200+8.800+9.500+9.100+8.900)/6 = 54.000/6 = 9.000. Fark: 9.000 - 9.000 = 0. Ancak hesabı kontrol edelim: 8500+9200=17700, +8800=26500, +9500=36000, +9100=45100, +8900=54000. 54000/6=9000. Medyan=9000. Fark=0 → A) 0.
18. Aşağıdaki verilere göre 2020 yılında bir ülkenin ihracatı 80 milyar dolar, ithalatı ise ihracatının %125'i kadardır. 2021 yılında ihracat %20 artmış, ithalat ise 2020 yılına göre 10 milyar dolar azalmıştır. 2021 yılındaki dış ticaret açığı kaç milyar dolardır?
- A) 6
- B) 8
- C) 14
- D) 12
- E) 10 ✓
2020 ithalat: 80 × 1,25 = 100 milyar dolar. 2021 ihracat: 80 × 1,20 = 96 milyar dolar. 2021 ithalat: 100 - 10 = 90 milyar dolar. 2021 dış ticaret açığı: 90 - 96 = -6 → fazla verir. Yeniden: ithalat > ihracat ise açık oluşur. Burada ihracat (96) > ithalat (90) olduğundan fazla var, açık yok. Soruyu düzelterek: açık = ithalat - ihracat = 90 - 96 = -6 (fazla). Bu durumda dış ticaret dengesi sorusu olarak yeniden kurgulanmıştır; ihracat fazlası 6 milyar dolardır → A) 6.
19. Bir sınıfta yapılan anket sonucuna göre öğrencilerin %45'i matematik dersini seviyor, %30'u fen dersini seviyor, %15'i her iki dersi de seviyor. Buna göre her iki dersi de sevmeyenlerin oranı kaçtır?
- A) %50
- B) %30
- C) %45
- D) %40 ✓
- E) %35
En az bir dersi sevenlerin oranı (kapsayan toplam): P(M ∪ F) = 45 + 30 - 15 = 60. Her iki dersi de sevmeyenler: 100 - 60 = %40.
20. Bir şirkette çalışanların maaş dağılımı şu şekildedir: 5.000-8.000 TL arasında 20 kişi, 8.000-11.000 TL arasında 35 kişi, 11.000-14.000 TL arasında 25 kişi, 14.000-17.000 TL arasında 15 kişi, 17.000-20.000 TL arasında 5 kişi. Bu şirkette 11.000 TL ve üzeri maaş alanların oranı kaçtır?
- A) %45 ✓
- B) %46
- C) %42
- D) %40
- E) %44
Toplam çalışan: 20 + 35 + 25 + 15 + 5 = 100 kişi. 11.000 TL ve üzeri: 25 + 15 + 5 = 45 kişi. Oran: 45/100 = %45.
21. Grafik verilerine göre bir il merkezinde 2021 yılında satılan daire sayısı 3.600'dür. Bu dairelerin %25'i 1+1, %40'ı 2+1, %20'si 3+1, %10'u 4+1 ve geri kalanı 5+1 ve üzeridir. 2022 yılında toplam satış %15 artmış, ancak 3+1 daire satışları aynı kalmıştır. 2022 yılında 3+1 dairelerin toplam satıştaki payı yaklaşık kaç yüzde olmuştur?
- A) %17,4 ✓
- B) %16,5
- C) %18,0
- D) %19,1
- E) %15,2
2021'de 3+1 daire: 3.600 × 0,20 = 720 adet. 2022 toplam satış: 3.600 × 1,15 = 4.140 adet. 2022'de 3+1 payı: 720 / 4.140 ≈ 0,1739 ≈ %17,4.
22. Bir belediyenin park alanlarına ilişkin veriler incelendiğinde; ilçe A'da 12 park ve toplam 48.000 m², ilçe B'de 8 park ve toplam 40.000 m², ilçe C'de 15 park ve toplam 45.000 m² yeşil alan bulunduğu görülmektedir. Üç ilçenin tümü birlikte değerlendirildiğinde park başına düşen ortalama yeşil alan kaç m²'dir?
- A) 3.500 m²
- B) 3.750 m²
- C) 4.000 m² ✓
- D) 4.500 m²
- E) 4.250 m²
Toplam park sayısı: 12 + 8 + 15 = 35. Toplam yeşil alan: 48.000 + 40.000 + 45.000 = 133.000 m². Ortalama: 133.000 / 35 ≈ 3.800 m². En yakın seçenek B) 3.750 m² değil... 133000/35 = 3800. Seçeneklerde 3.800 yok; en yakın C) 4.000 m²... Doğru hesap: 133000/35 = 3.800. Seçenekler arasında en yakın B) 3.750'dir.
23. Bir araştırmada 500 katılımcının haftalık egzersiz süreleri kaydedilmiştir: 0-2 saat: 150 kişi, 2-4 saat: 180 kişi, 4-6 saat: 100 kişi, 6-8 saat: 50 kişi, 8 saat ve üzeri: 20 kişi. Haftalık 4 saatten fazla egzersiz yapanların haftalık 2 saatten az egzersiz yapanlara oranı kaçtır?
- A) 11/15 ✓
- B) 17/15
- C) 9/15
- D) 14/15
- E) 7/15
4 saatten fazla egzersiz yapanlar (4-6, 6-8, 8+): 100 + 50 + 20 = 170 kişi. 2 saatten az egzersiz yapanlar (0-2): 150 kişi. Oran: 170/150 = 17/15.
24. Bir ülkenin yıllara göre kişi başına düşen geliri (dolar): 2018: 12.000, 2019: 13.200, 2020: 11.880, 2021: 13.068, 2022: 14.375. 2019'dan 2020'ye değişim oranı ile 2020'den 2021'e değişim oranlarının toplamı (yüzde cinsinden, işaretleriyle birlikte) kaçtır?
- A) %0,5
- B) %0 ✓
- C) %1
- D) -%1
- E) -%0,5
2019'dan 2020'ye değişim: (11.880 - 13.200) / 13.200 × 100 = -1.320/13.200 × 100 = -10%. 2020'den 2021'e değişim: (13.068 - 11.880) / 11.880 × 100 = 1.188/11.880 × 100 = 10%. Toplam: -10 + 10 = 0 → B) %0.
25. Aşağıdaki tabloda bir sınıfın öğrencilere ait iki sınavdaki puan dağılımı verilmektedir. 1. sınavdan 40 ve altı alan: 5 öğrenci; 41-60 arası: 12 öğrenci; 61-80 arası: 18 öğrenci; 81 ve üzeri: 5 öğrenci. 2. sınavda 1. sınavına göre her öğrencinin puanı %10 artmıştır. 1. sınavda 61-80 arasında puan alan bir öğrencinin 2. sınavda alabileceği maksimum puan (tam sayıya yuvarlanmış) kaçtır?
- A) 90
- B) 88 ✓
- C) 86
- D) 84
- E) 92
1. sınavda 61-80 aralığındaki maksimum puan 80'dir. 2. sınavda %10 artış: 80 × 1,10 = 88.